Co to jest domowe budżetowanie i jak zacząć oszczędzać?

Każdy z nas prowadzi gospodarstwo domowe, choć niekoniecznie takie samo pod względem liczby osób czy środków przeznaczonych na jego prowadzenie. Każdy dom potrzebuje jednak mądrego logistycznego planowania. Nie prowadząc sprytnego budżetu, nawet przy wysokich zarobkach mogą pojawić się problemy pod koniec miesiąca.

Czym jest domowy budżet?

Budżet domowy to nic innego jak zestawienie przychodów i rozchodów, czyli wszystkich wydatków w skali jednego miesiąca. Analizuje się go również w skali rocznej.

Prowadzenie domowego budżetu jest bardzo przydatnym i efektywnym narzędziem wspierającym zarządzanie domowymi finansami. Najlepiej, gdy przychody przewyższają rozchody – wówczas pojawia się opcja, aby zaoszczędzić. Nie ma takiej możliwości, gdy rozchody są większe od przychodów, ponieważ powstaje deficyt i brak funduszy na domowe wydatki. W takiej sytuacji trzeba tym bardziej zastanowić się nad tym, dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby domowy budżet wyglądał lepiej. Gdy przychody i rozchody pokrywają się, niestety również nie jest to powód do optymizmu. W tych ostatnich dwóch przypadkach potrzeba wiele logistyki, aby wystarczyło na wszystkie wydatki, nie mówiąc już o nawet małych oszczędnościach.

Dochód przeciętnego Polaka

Z każdym rokiem wzrasta w Polsce dochód na jednego obywatela, lecz z każdym rokiem drożeją również artykuły spożywcze i artykuły codziennego użytku. Wzrasta też nieustannie cena leków, energii czy kanalizacji. Według przeprowadzonych badań przez Główny Urząd Statystyczny z każdym rokiem w naszym kraju dochód na jedną osobę wzrasta, lecz niestety inflacja też postępuje, a szczególnie ostatnio.

Dochód w rodzinie na jedną osobę w Polsce jest zróżnicowany – uzależniony na przykład od regionu kraju, i tak pozytywnie pod tym względem wyróżnia się region warszawski, a za nim region dolnośląski, lubuski, pomorski i podlaski. Poza tym, jak wylicza GUS, najwięcej pieniędzy posiadają przedsiębiorcy, czyli ci ludzie, którzy pracują na własny rachunek. Według ogólnej opinii największe wydatki pochłania żywność i mieszkanie lub dom.

Jak zaplanować domowy budżet?

Na pewno przynajmniej raz w miesiącu konieczne jest zarezerwowanie sobie czasu na domowe budżetowanie, czyli dokładne ustalanie wydatków, analizę ubiegłego miesiąca i wprowadzenie ewentualnych poprawek czy uwag. Oczywiście praca nie opiera się tylko na porównaniu swoich zapisek raz w miesiącu – każdego dnia należy zapisywać skrupulatnie wszystkie wpływy i wydatki z paragonów czy rachunków. Najlepiej brać pod uwagę nawet najmniejsze płatności, bo właśnie z tych małych sum powstają z czasem duże kapitały. I dotyczy to zarówno wpływów, jak i wydatków. To z małych sum budujemy swoje duże oszczędności. Ważne, aby się nie zrażać na starcie. Z czasem okaże się, że nawet z niewielkich dochodów można coś odłożyć. A od czegoś trzeba przecież zacząć, bo nawet najdłuższa droga rozpoczyna się od pierwszego kroku. 

Domowy budżet – jak przygotować się do planowania finansów?

Pragnąc uzyskać stabilizację finansową, konieczne jest skrupulatne i systematyczne budżetowanie. Niewielu ludzi prowadzi budżet, a szkoda, bo prowadzenie domowych rachunków może otworzyć nam oczy i daje możliwość oszczędności nawet wtedy, gdy nie ma na nie nadziej i wydawałoby się to niemożliwe. Niestety, jak wszystko co dobre, takie planowanie przychodzi z trudem.

Nie zawsze jest czas, a najczęściej po prostu brakuje ochoty na prowadzenie skrupulatnej domowej rozpiski finansowej. Wówczas dobrym pomysłem będzie urozmaicenie sobie czasu poświęconego na budżetowanie. Najlepiej robić to w przyjaznym i spokojnym miejscu bez zbędnego stresu i pośpiechu. Wcześniej przygotować sobie ulubiony napój, np. pyszną kawę, można włączyć też cicho ulubiony utwór muzyczny a może zapalić świeczkę zapachową czy wcześniej postawić świeże kwiaty w wazonie. Chodzi o to, aby stworzyć miłą atmosferę, umilić sobie miejsce i czas przeznaczony na domowe budżetowane. Wtedy będzie on nam się dobrze kojarzył, a o to chodzi, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

Share this article:
Previous Post: Zaburzenia przetwarzania słuchowego u dzieci

July 1, 2022 - In Artykuły

Next Post: Czym zajmuje się psychologia społeczna?

December 13, 2022 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.