Ćwiczenia korekcyjne do wykonywania w domu – skolioza i postawa skoliotyczna

Gimnastyka korekcyjna najczęściej przeprowadzana jest w szkole, na sali gimnastycznej lub w ośrodkach służby zdrowia. Wiele ćwiczeń można jednak wykonywać wraz z dzieckiem także w domu. Regularne wykonywanie takich ćwiczeń pozwala zachować prawidłową postawę, zadbać o własną sprawność fizyczną, a także uniknąć rozwoju coraz częściej występujących u dzieci wad postawy. Ćwiczyć można bez względu na pogodę czy porę dnia, zaś ćwiczenia mogą wykonywać zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. To nie tylko aktywność fizyczna, ale też świetna zabawa, czyli przyjemne z pożytecznym. W tym artykule poznamy dziesięć prostych ćwiczeń, które mogą zapobiegać powstawaniu skoliozy i postawy skoliotycznej. Powodzenia!


Uwagi wstępne

Opisane poniżej ćwiczenia można wykonywać w domu, każdego dnia. Dziecko ćwiczy w stroju gimnastycznym i boso, zawsze pod kontrolą opiekuna, który kontroluje, czy dziecko zachowuje prawidłową postawę oraz pilnuje bezpieczeństwa. Ćwiczenia najlepiej wykonywać na podłodze, zapewniając właściwą i odpowiednią przestrzeń – tak aby dziecko miało swobodę ruchów. Warto również zaznaczyć, że wykonywanie ćwiczeń należy najpierw skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą – ma to znaczenie w przypadku dzieci, u których zdiagnozowano wadę postawy. Wówczas konieczne może być wprowadzenie innych zestawów ćwiczeń lub specjalistycznej rehabilitacji. Ćwiczenia zawsze zaczynamy od krótkiej rozgrzewki, wykonujemy je przed posiłkiem lub godzinę po posiłku.


Opis ćwiczeń

W pierwszym ćwiczeniu dziecko maszeruje wspinając się na palcach, wykonuje przez dłuższą chwilę swobodny marsz.

W drugim ćwiczeniu dziecko stoi prosto zwrócone twarzą do ściany, w niewielkiej (kilkunastocentymetrowej) odległości od niej. Dziecko wyciąga maksymalnie ręce do góry, dłonie opierając o ścianę i nie odrywając stóp od podłogi.

W trzecim ćwiczeniu prosimy dziecko o zajęcie pozycji w klęku podpartym. Dziecko unosi równocześnie naprzemiennie rękę i nogę (lewą rękę i prawą nogę/prawą rękę i lewą nogę).

W kolejnym ćwiczeniu dziecko wykonuje siad klęczny ze złączonymi stopami i szeroko ustawionymi kolanami. Dziecko wykonuje ukłon japoński, czyli przechodzi dłońmi do przodu i wyciąga wyprostowane ramiona w górę. Jednocześnie dziecko wykonuje boczne zgięcie tułowia w kierunku wypukłości skrzywienia.

W piątym ćwiczeniu dziecko przyjmuje pozycję siadu skrzyżnego z rękami na kolanach i plecami opartymi o ścianę. Dziecko unosi ramiona do góry i wdycha powietrze, zaś po chwili kieruje ramiona ponownie na kolana i powoli, spokojnie wydycha powietrze.

W kolejnym ćwiczeniu dziecko przyjmuje pozycję siadu ugiętego zaś rodzic trzyma stopy dziecka – dziecko wykonuje pionowy skurcz ramion z powolnym opadaniem tułowia w dół, po czym wraca do pozycji wyjściowej.

W następnym ćwiczeniu dziecko leży przodem na stole, pod brzuch ma podłożony zrolowany koc zaś wyprostowanymi rękami trzyma krawędź. Dziecko unosi nogi.

W ósmym ćwiczeniu dziecko leży przodem z rękami ugiętymi z tyłu głowy i naprzemiennie unosi wyprostowane nogi w górę.

W dziewiątym ćwiczeniu dziecko leży przodem na kocu i porusza się na brzuchu odpychając dłońmi od podłogi.

W ostatnim ćwiczeniu dziecko stoi przy stole z brodą na wysokości blatu stołu oraz dmuchając w piłeczkę pingpongową stara się przesunąć ją do pudełka.

Share this article:
Previous Post: Czym jest prawo przyciągania?

May 31, 2022 - In Artykuły

Next Post: Dlaczego, tak zwany zły cholesterol, jest taki niebezpieczny?

May 31, 2022 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.