Dlaczego, tak zwany zły cholesterol, jest taki niebezpieczny?

Tak zwany zły cholesterol to cholesterol frakcji LDL. Łatwo dostaje się on do krwiobiegu, a jego nadmiar odkłada się w naczyniach krwionośnych, powodując zmiany miażdżycowe w tętnicach. Cholesterol frakcji LDL nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, dopóki nie jest go zbyt dużo. Organizm do pewnego czasu jest w stanie, bronić się przed jego negatywnym działaniem, jednak gdy jego poziom jest bardzo wysoki, nie jest już w stanie go wydalić. Odkłada się on na ściankach tętnic, tworząc blaszkę miażdżycową. W wyniku tego tętnica traci swoją elastyczność, a jej przekrój drastycznie się zmniejsza. W skrajnych przypadkach, których niestety jest coraz więcej, blaszka miażdżycowa zajmuje nawet 99% światła tętnicy, co grozi nagłą śmiercią, jeśli nie zostanie podjęte leczenie zabiegowe w postaci wszczepienia stentów.

Do czego prowadzi nadmiar cholesterolu?

Przez znacznie zmniejszone światło tętnicy przepływa mniejsza ilość krwi, co powoduje, że serce jest w dużo mniejszym stopniu zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze. Prowadzi to do niedotlenienia mięśnia sercowego, co z kolei objawia się zmniejszoną tolerancją wysiłku, a często również bólami w klatce piersiowej.

Blaszka miażdżycowa jest niebezpieczna także dlatego, że może prowadzić do powstania zabójczego zakrzepu. Dzieje się to na skutek pęknięcia lub naderwania blaszki miażdżycowej, co powoduje uszkodzenie śródbłonka naczynia krwionośnego. W miejscu jego uszkodzenia gromadzą się płytki krwi i inne elementy, co skutkuje powstaniem skrzepu. Jest on niebezpieczny, ponieważ często prowadzi do powstania zawału, a co za tym idzie trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego, oraz udaru niedokrwiennego mózgu, co pociąga za sobą bardzo poważne skutki ze śmiercią włącznie. Oderwany z zajętej miażdżycą tętnicy skrzep może też popłynąć w stronę tętnic kończyn dolnych, gdzie na skutek niedotlenienia tkanek, powoduje bóle przy chodzeniu. W skrajnych przypadkach dochodzi do obumierania niedotlenionych i niedożywionych tkanek w kończynie, co kończy się jej amputacją.

Jak uchronić się przed zbyt wysokim cholesterolem?

Wysoki poziom złego cholesterolu we krwi często bywa lekceważony. Pamiętajmy, że jeśli badania krwi wykażą u nas podwyższony LDL, musimy podjąć kroki w celu jego obniżenia, w przeciwnym wypadku, grozi nam wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Badania dowodzą, że poprzez zmianę trybu życia oraz codziennych nawyków żywieniowych, już w ciągu kilku tygodni można samodzielnie obniżyć poziom złego cholesterolu nawet o 30%.

Naukowcy na całym świecie przeprowadzili bardzo wiele badań na temat wpływu sposobu odżywiania na poziom cholesterolu we krwi. Wszystkie potwierdziły, że istnieje tu ścisła zależność. Jeśli więc i Ciebie dotyczy ten problem, to czym prędzej zmień radykalnie swoją dietę. Porzuć tłuste mięsa, wszelkie wędliny, żółte i topione sery, słodycze i słodzone napoje na rzecz dużej ilości świeżych warzyw (zwłaszcza tych zielonych liściastych) i owoców, pełnoziarnistego pieczywa, kasz, brązowego ryżu. W zmniejszeniu poziomu złego cholesterolu we krwi pomoże też codzienne uprawianie sportu. Aktywny tryb życia i zdrowa dieta oparta o świeże nieprzetworzone produkty (w większości pochodzenia roślinnego) to klucz do zdrowia. Nie lekceważ problemów z cholesterolem i zadbaj o siebie, a unikniesz groźnych dla zdrowia i życia konsekwencji.

Share this article:
Previous Post: Ćwiczenia korekcyjne do wykonywania w domu – skolioza i postawa skoliotyczna

May 31, 2022 - In Artykuły

Next Post: Domowy budżet – pora na opanowanie chaosu w finansach

May 31, 2022 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.