Higienicznie i ekologicznie? Wielorazowe maseczki na twarz

Maseczki wielorazowe zapewnią poczucie bezpieczeństwa, gdy musimy wyjść z domu podczas trwającej epidemii. Rozwiązanie wielokrotnego użytku przypadnie do gustu osobom chcącym mimo trudnej sytuacji ograniczać odpady, a także przyniesie oszczędności w porównaniu z jednorazowymi maseczkami ochronnymi.

Maseczki ochronne wielokrotnego użytku

Wielorazowe maseczki ochronne pozwolą zasłaniać nos i usta podczas wyjścia na zewnątrz. To sprawia, że jeżeli sami kaszlemy lub kichamy, nie rozsiewamy zarazków na duże odległości, a więc zmniejszamy zagrożenie dla innych. Możemy być zarażeni i o tym nie wiedzieć, bo jeszcze nie mamy objawów lub w ogóle przechodzimy chorobę całkowicie bezobjawowo. Wtedy wirusy i inne patogeny mogą rozprzestrzeniać się swobodnie w drobnych kropelkach płynów, które unoszą się, kiedy mówimy i oddychamy. Dlatego, gdy nie można mieć pewności, kto jest zarażony, a kto odporny, istotne jest stosowanie środków ochrony.

Czy maseczka chroni osobę, która ją nosi?

Często mówi się o tym, że maseczki ochronne zapobiegają przede wszystkim rozprzestrzenianiu zarazków przez osoby, które je noszą, a nie złapaniu przez nie zakażenia. Taką rolę mogą spełniać maseczki ochronne wielokrotnego użytku, wykonane z bawełny, włókien bambusowych lub mieszanki włókien.

Maseczki wielorazowe – oszczędne dla portfela i przyjazne dla planety

Wiele osób decyduje się na wielorasowe maseczki ochronne ze względu na to, że w swoim życiu kieruje się filozofią less waste. Maseczka jednorazowa szybko stanie się odpadem, który w dodatku nie nadaje się do ponownego przetworzenia. Natomiast maseczki wielokrotnego użytku mogą posłużyć nam długo, a przy tym być równie higieniczne, jak wyroby jednorazowe. Ważne jest, aby po przyjściu do domu i ostrożnym zdjęciu maseczki wyprać ją z użyciem detergentu (zwykłego proszku lub płynu do prania albo mydła piorącego) w możliwie wysokiej temperaturze. Zarazki neutralizuje również prasowanie maseczki lub użycie ustawionej na wysoką temperaturę parownicy.

Naturalny materiał pozwoli skórze oddychać i będzie miły w dotyku oraz odporny na wielokrotne pranie. Niewielka domieszka elastanu ułatwia dopasowanie maseczki, tak żeby ciasno przylegała ona do dolnej połowy twarzy.

Maseczka ochronna z kieszonką na filtr

Wielorazowe maseczki ochronne na twarz mogą być wyposażone w dodatkową kieszeń na wymienny filtr. Można zakupić gotowy atestowany filtr lub wykonać go samodzielnie np. z worka do odkurzacza. Nawet dodatkowa warstwa tkaniny czy jednorazowy ręcznik papierowy będzie dodatkowym zabezpieczeniem w codziennym życiu. Maseczka z kieszenią na filtr może być używana również jako maska przeciwsmogowa. Przyda się więc nie tylko w najbliższych tygodniach.

Share this article:
Previous Post: Higiena ciała u alergików – z jakich kosmetyków korzystać?

May 31, 2022 - In Artykuły

Next Post: Jak być optymistą? 5 porad

May 31, 2022 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.