Kręcz szyi u dzieci

Kręcz szyi to niestety schorzenie, które występuje dość często u dzieci. Może mieć różne przyczyny i przybierać różne formy dlatego bardzo ważne jest jego właściwe rozpoznanie i dobór skutecznych metod leczenia. Tego typu wady nie można bagatelizować, ponieważ nieleczony kręcz może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia i samopoczucia dziecka, wystąpienia wad postawy i wad zgryzu, a nawet opóźnienia rozwoju.

Różne rodzaje kręczu szyi i przyczyny występowania

Kręcz szyi u dzieci może mieć różne podłoże i w każdym przypadku ważne jest ustalenie jego etiologii – w ten sposób można dobrać skuteczne metody leczenia oraz wykluczyć inne poważne problemy zdrowotne. W każdym przypadku niezbędna będzie konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Kręcz wrodzony lub nabyty

Przyczyną wady wrodzonej może być nieprawidłowe ułożenie dziecka, jeszcze przed narodzinami, w łonie matki. Zdarza się to najczęściej wówczas, gdy głowa dziecka jest przechylona lub ustawiona w nienaturalnej pozycji. Do kręczu może dojść także z powodu urazu okołoporodowego. Kręcz może być także następstwem wady kośćca odcinka szyjnego kręgosłupa, trzeba również wykluczyć występowanie poważnych chorób i innych wad kręgosłupa, których objawem jest właśnie kręcz szyi.

Przyczyny nabytej postaci kręczu szyi mogą być bardzo różnorodne: może on powstać w efekcie choroby reumatycznej, zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa, schorzeń takich jak dyskopatia lub występowaniu przepukliny międzykręgowej.

Kręcz spowodowany wadą słuchu lub wzroku

Jedną z najczęściej występujących przyczyn występowania kręczu szyi u dzieci może być wada wzroku lub słuchu – dziecko, które źle widzi lub słyszy, ustawia głowę w innej pozycji, wymuszając w ten sposób wzmożone napięcie mięśniowe i kształtując nieprawidłową postawę, dlatego ważne jest przeprowadzenie niezbędnych badań potwierdzających lub wykluczających wymienione wady.

Inne przyczyny występowania kręczu szyi

Często występuje również tzw. nagły kręcz szyi – może do niego dojść, gdy dziecko wykona nagły ruch głowy albo gwałtownie się obróci. Następuje wówczas skurcz mięśni i wzmożone napięcie.

W niektórych przypadkach kręcz szyi może być także powikłaniem po przebytych stanach zapalnych – szczególnie zapalenia węzłów chłonnych czy migdałków. Do innych przyczyn występowania kręczu szyi mogą należeć również np. napięcie mięśniowe, duży i utrzymujący się stres, niewygodna pozycja do spania, a nawet długotrwała jazda samochodem.

Sposoby leczenia

Kręcz szyi może być leczony na różne sposoby i często wybrana metoda leczenia zależy od przyczyn jego występowania. W przypadku kręczu wywołanego napięciem mięśniowym najczęściej stosuje się masaże rozluźniające napięte mięśnie, ćwiczenia usprawniające oraz korygowanie postawy ciała i kontrolę właściwego ułożenia głowy. Gdy kręcz wywołany jest schorzeniami kośćca, najczęściej stosowana jest gimnastyka korekcyjna i dodatkowo dzieciom sugeruje się noszenie specjalistycznego kołnierza ortopedycznego. Lekarz może zalecić również zastosowanie serii zabiegów rehabilitacyjnych.

W przypadku gdy kręcz szyi spowodowany jest występowaniem wady wzroku lub słuchu, wówczas leczenie dotyczy przede wszystkim korekcji tej wady, ale można zastosować również wymienione wyżej dodatkowe metody. Ważne jest przede wszystkim prowadzenie zdrowego stylu życia i przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek.

Share this article:
Previous Post: Karta kredytowa – błogosławieństwo czy przekleństwo?

July 1, 2022 - In Artykuły

Next Post: Kuchnia w stylu skandynawskim – jak powinna wyglądać?

July 1, 2022 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.