Kuchnia w stylu skandynawskim – jak powinna wyglądać?

Kuchnia to nie tylko miejsce, w którym gotujemy czy pieczemy. To także często serce całego domu, w którym po prostu lubimy spędzać czas. Dlatego, planując jej aranżację, warto zadbać nie tylko o funkcjonalność przestrzeni, by przygotowywanie posiłków było łatwiejsze, lecz także o to, by estetyczna warstwa wystroju sprawiała, że będziemy tam przebywać z przyjemnością. W przypadku tych dwóch aspektów styl skandynawski może być idealnym wyborem.

Podstawowe cechy stylu skandynawskiego

Ideą stylu skandynawskiego jest takie urządzenie mieszkania, by spędzanie w nim czasu było przyjemne, szczególnie gdy na zewnątrz jest zimno i ciemno. Dlatego stawia on na funkcjonalność wyposażenia, jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie, dobre oświetlenie i naturalne materiały, dodające wnętrzom przytulności.

Kuchnia w stylu skandynawskim – ściany i podłogi

Podłoga w kuchni urządzonej w stylu skandynawskim, tak jak pozostałych pomieszczeniach, powinna być drewniana. Możemy postawić na naturalny kolor drewna lub na deski bielone. Ściany najczęściej malowane są na biało farbą o matowym wykończeniu. W części nad blatami roboczymi pojawiają się jasne kafelki, na przykład w kształcie cegieł.

Kuchnia skandynawska – meble

Wybierając meble do kuchni skandynawskiej, powinniśmy stawiać na drewno. Najczęściej wszystkie elementy są malowane na biało, ale najlepszy efekt otrzymuje się, pozostawiając niektóre z nich w naturalnym kolorze – na przykład blaty szafek, stołu, a także krzesła. Drewno należy do materiałów ciepłych, dlatego jest tak dobrym uzupełnieniem wnętrz utrzymywanych w białej kolorystyce. Przełamuje chłód, dodając przytulności i właśnie ciepła.

Forma mebli powinna być dość prosta. Zwykle wybiera się te o gładkich frontach lub zdobionych delikatnym frezowaniem.

W kuchniach skandynawskich, urządzanych dość minimalistycznie, szafki wiszące pojawiają się stosunkowo rzadko. Jednak nie powinniśmy sztywno trzymać się tego ograniczenia. Jeśli pomieszczenie jest małe, a tym samym mamy mało miejsca na schowanie sprzętów kuchennych i naczyń, szafki wiszące mogą być wyjściem, które zwiększy funkcjonalność pomieszczenia.

Dodatki do kuchni skandynawskiej

Kuchnia skandynawska jest w przeważającej części utrzymywana w białym kolorze, dlatego warto postawić na dodatki, które nieco ożywią przestrzeń, ale też dodadzą pomieszczeniu przytulności. Dlatego w dekoracji nie może zabraknąć naturalnych materiałów. Zarówno wspomnianego już drewna, jak i bawełny czy z lnu, z których mogą być wykonane ścierki. By utrzymać minimalizm wystroju, można wybrać także elementy dekoracyjne, które jednocześnie pomogą utrzymać porządek – dekoracyjne słoiki czy puszki na kawę, herbatę i cukier. Sprawdzą się zarówno te szklane, jak i metalowe. Na metalowe wykończenie warto też postawić, wybierając sprzęty AGD. Wystrój dopełniają ustawione na parapecie zioła w kolorowych doniczkach.

Bardzo ważnym aspektem kuchni w stylu skandynawskim jest też oświetlenie. Całe pomieszczenie warto oświetlić lampami wiszącymi, które swoim stylem wpiszą się w całą przestrzeń, ale nie można też zapomnieć o dodatkowym punktowym świetle nad blatami.

Share this article:
Previous Post: Kręcz szyi u dzieci

July 1, 2022 - In Artykuły

Next Post: Kukurydza, olej kukurydziany – wartości odżywcze, właściwości zdrowotne, zastosowanie w kuchni

July 1, 2022 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.