Kukurydza, olej kukurydziany – wartości odżywcze, właściwości zdrowotne, zastosowanie w kuchni
Polska w 2021 roku po Niemczech, Rumunii i Francji była największym producentem kukurydzy w Unii Europejskiej. Najwięcej kukurydzy uprawia się w województwie wielkopolskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. Argentyna, Brazylia, USA i Chiny są największym eksporterem ziaren kukurydzy.
Krótka historia upraw kukurydzy
Ojczyzną kukurydzy jest rejon doliny Balsas w Meksyku. Naukowcy odkryli na kamiennych narzędziach do rozdrabniania kukurydzy, skrobię kukurydzianą. Znalezisko datuje się na 8700 lat. Istnieje przypuszczenie, że pierwsze uprawy pochodzą z Ameryki Łacińskiej. Uważa się, że kukurydza dzika, pochodzi prawdopodobnie z krzyżówki dwóch gatunków traw, występujących jako chwasty. W Nowym Meksyku, w drugiej połowie dwudziestego wieku, odkryto pierwotne kolby kukurydzy, uprawianej w XXXV wieku p.n.e. w zachodniej części Ameryki Południowej odkryto uprawy hodowlane kukurydzy, pochodzące z V wieku p.n.e. W środkowej części Meksyku znaleziono pył, pierwotnego gatunku dzikiej kukurydzy. Pyłek kukurydziany pochodzi sprzed 80 tysięcy lat. W południowo-środkowym Meksyku archeolodzy natrafili na kolby kukurydzy z V tysiąclecia p.n.e. W grobowcach Indian Ameryki Północnej, odkryto kukurydzę posiadającą wartości odżywcze współczesnych odmian. Archeolodzy odnaleźli w Palenque kamienną głowę boga kukurydzy z plemienia Majów, z początku XIII wieku.
W 1493 roku kukurydza sprowadzona została do Europy, a następnie na Bliski Wschód. Zachodnia część Europy Południowej (Hiszpania) stała się obszarem upraw kukurydzy na masową skalę. Wiedza o pierwszych uprawach w Polsce pochodzi z 1643 roku z „Zielnika” Szymona Syreńskiego, lekarza, botanika i najwybitniejszego badacza leczniczych właściwości ziół. Obecnie Polska jest bardzo ważnym producentem kukurydzy w Europie. Znanych jest około 200 odmian tej rośliny. Kukurydza jest też jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych w kraju.
Wartości odżywcze – witaminy, składniki mineralne
Do najważniejszych składników odżywczych w kukurydzy zalicza się przede wszystkim różne witaminy takie jak:
- witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, C, E, K,
- witamina B1 (tiamina),
- witamina B2 (ryboflawina),
- witamina B3 (niacyna),
- witamina B5 (kwas pantotenowy),
- witamina B6 (pirydoksyna),
- witamina B9 (foliany),
- witamina B 12 (kobalamina).
Poza tym kukurydza bogata jest także w inne substancje odżywcze, do których należą:
- składniki mineralne: magnez, potas, sód, cynk, selen, fosfor, żelazo,
- śladowe ilości kobaltu, jodu i bromu,
- kwas ferulowy (silny antyoksydant),
- luteina+zeaksantyna.
W skład świeżych ziaren kukurydzy wchodzi woda 70-76%, białko 2-4,5%, skrobia 3-20%, tłuszcze 1,1-2,7%, cukry 5-12%. Indeks glikemiczny (IG) ugotowanej kukurydzy wynosi 56. Kukurydza nie jest wskazana dla cukrzyków. Ziarno Kukurydzy ma najwyższą spośród zbóż wartość energetyczną (100 g świeżych ziaren kukurydzy to 365 kcal).
Kukurydza „ziarno zdrowia”, olej kukurydziany – jeden z najlepszych gatunków olejów roślinnych
Kukurydza ma wiele właściwości, które działają bardzo pozytywnie na organizm człowieka. Z tego powodu zaleca się stosowanie produktów takich jak olej kukurydziany podczas codziennego przygotowywania posiłków. Poniżej wymienione zostały najważniejsze zalety kukurydzy.
- Kukurydza to naturalnie bezglutenowe warzywo.
- Kukurydza bogata jest w witaminę E, która nazywana jest „witaminą młodości”, opóźnia starzenie się organizmu. Antyoksydant chroni przed chorobami serca, powstawaniem chorób nowotworowych, zapobiega rozwojowi miażdżycy, wpływa na odtruwanie organizmu.
- Zeaksantyna, czyli barwnik, który blokuje rozwój wolnych rodników odpowiedzialnych za rozwój nowotworów.
- Błonnik zapobiega zaparciom, reguluje pracę jelit i poziom cukru we krwi, daje uczucie sytości, przyspiesza trawienie, obniża cholesterol, chroni przed miażdżycą, pobudza produkcję śliny, która chroni zęby przed próchnicą, dba o kondycję skóry, włosów i paznokci.
- Luteina (przeciwutleniacz) wspomaga widzenie, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Luteina wspiera prawidłowy rozwój narządu wzroku płodu.
- Kukurydza (gotowana) ma zastosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz chorób nerek.
- Kukurydza zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Białko, źródło energii, reguluje gospodarkę metaboliczną, wspiera budowę tkanki mięśniowej i tkanki kostnej, składa się z aminokwasów odpowiedzialnych za poziom hormonów oraz regenerację komórek.
- Kukurydza pomaga w zaburzeniach krwi (niedokrwistość), zaburzeniach przemiany materii (dna moczanowa).
- Kukurydza ma łagodne działanie moczopędne, chroni układ moczowy przed infekcją.
- Olej kukurydziany to naturalny środek łagodzący objawy przerostu prostaty, wspomaga leczenie.
- Olej kukurydziany polecany jest w codziennej diecie osób z egzemą, łuszczycą, przy katarze siennym, migrenie, przewlekłym zapaleniu oskrzeli.
- Olej kukurydziany to dieta dla wątroby, naturalny środek w chorobach woreczka żółciowego.
- W oleju kukurydzianym znajduje się kwas linolowy odpowiedzialny za krzepnięcie krwi (jeden z rodzajów nienasyconych kwasów omega-6).
- Olej odgrywa ważną rolę w profilaktyce nowotworów (rak płuc, nowotwory złośliwe skóry, guz sutka).
Zastosowanie w kuchni
Kukurydza dostępna jest w postaci świeżych kolb, ziaren z puszki i mrożonek. Kto z nas nie zna smaku grillowanej lub pieczonej kukurydzy z odrobiną masła i soli, lub gotowanej z masłem i solą? Kukurydza to częsty produkt w kuchni meksykańskiej, podstawa tortilli kukurydzianych. Kukurydzę łączymy z grzybami, papryką jalapeno, warzywami, kiełbasą chorizo, mięsem drobiowym lub wołowym, z łososiem i wieloma innymi produktami. Kukurydza to składnik sałatek, tarty, roladek.
Polenta to odpowiednio przyrządzona włoska potrawa ludowa. Jest zdrowym zamiennikiem ziemniaków, kasz lub ryżu. Obecnie jest przygotowywana z mąki kukurydzianej lub kaszki kukurydzianej. W kuchni azjatyckiej popularnym zagęszczaczem zup jest mąka kukurydziana.
Kukurydza to składnik chleba, bułek, wafli. Mąka kukurydziana używana jest do wypieku ciast, ciasteczek, do wyrobu makaronu. Z mąki kukurydzianej robi się przekąski: chrupki, chipsy, popularny popcorn, płatki śniadaniowe (corn flakes). Chrupki kukurydziane można wprowadzić do diety maluszka już od piątego miesiąca życia. Olej kukurydziany wytwarzany jest z zielonych kiełków kukurydzy. Olej powinien być dodawany do potraw na zimno. Jest również dodatkiem końcowym do dań gorących. Olej nadaje się także do krótkiego gotowania, smażenia i duszenia. Krótka obróbka termiczna pozwala zachować większą ilość składników odżywczych.