Najczęstsze błędy w codziennej pielęgnacji, które mają istotny wpływ na stan skóry

To, w jakiej kondycji jest skóra, w dużej mierze zależy zarówno od trybu życia, jak i codziennej pielęgnacji. Odpowiedni dobór kosmetyków oraz umiejętne ich stosowanie i łączenie jest bardzo istotne. Czasami już drobne błędy w oczyszczaniu czy nawilżaniu mogą znacząco wpływać na pogorszenie wyglądu cery.

Nawet najbardziej skomplikowane czy drogie kuracje stosowane rano i wieczorem nie zapewnią pięknej skóry, jeśli będą źle wykonywane. Warto sprawdzić, czy wybrany sposób pielęgnacji jest prawidłowy, czy kosmetyki są odpowiednio dobrane do typu i potrzeb cery, a także czy wszystkie te zabiegi są odpowiednio wprowadzane. Jakie błędy najczęściej można zauważyć? 

Niedokładny demakijaż lub jego brak 

Skóra wieczorem musi zostać dokładnie oczyszczona z makijażu, sebum oraz wszelakich zanieczyszczeń, które nagromadziły się na niej przez cały dzień. Dopiero na czystą cerę można nałożyć kosmetyki pielęgnacyjne. Zalecane jest dwuetapowe mycie twarzy. Pierwszy etap to demakijaż za pomocą np. płynu micelarnego, olejków czy chusteczek. Drugi obowiązkowy krok to doczyszczenie skóry i zmycie pozostałości kosmetyku, który został wcześniej użyty. Najlepiej korzystać z takich kosmetyków jak żel, emulsja czy pianka. Nawet w przypadku braku makijażu należy dokładnie umyć twarz. W nocy skóra bardzo intensywnie pracuje, więc rano także wymaga kompleksowego oczyszczenia, o czym wiele osób niestety zapomina.

Brak tonizacji 

Często w pielęgnacji brakuje toniku, a to niestety bardzo duży błąd. Dlaczego? Podczas oczyszczania pH skóry zostaje zaburzone, a zadaniem toniku jest je przywrócić. Dzięki temu preparaty użyte w dalszej pielęgnacji głębiej się wchłaniają, a ich działanie jest skuteczniejsze.

Zbyt mocne tarcie skóry wacikiem

Wacik służy do przecierania skóry, a nie do jej intensywnego tarcia. Zazwyczaj używany jest do płynu micelarnego w pierwszym etapie oczyszczania. Nie jest jednak konieczne silne pocieranie nim cery, ponieważ te zanieczyszczenia, które pozostaną, zostaną usunięte w drugim kroku pielęgnacyjnym. Przez mocne tarcie skóra jest nie tylko podrażniona, ale także naturalna warstwa hydrolipidowa naskórka zostaje naruszona.

Zbyt częste peelingi

Peelingi są bardzo potrzebne, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie naskórka. Pobudzają pracę skóry, zwiększają jej ukrwienie, a tym samym odżywienie, a przede wszystkim złuszczają martwe komórki. Jednak co za dużo to nie zdrowo. Z peelingami nie wolno przesadzać, nawet jeśli jest to delikatny peeling enzymatyczny. Konieczne jest dostosowanie jego częstotliwość do rodzaju skóry. Nie ma konieczności wykonywania takiego zabiegu częściej niż raz w tygodniu, ponieważ naskórek musi mieć czas na regenerację i odbudowę. Zbyt częste używanie uszkodzi ochronny płaszcz hydrolipidowy oraz doprowadzi do podrażnień. Warto też pamiętać, że cery naczyniowe lub trądzikowe wymagają delikatnego traktowania i peelingi nawet drobnoziarniste są niewskazane. Sprawdzą się tutaj jedynie produkty enzymatyczne, które nie podrażnią naczynek oraz nie przyczynią się do rozsiania zmian ropnych.

Brak nawilżenia

Każda cera wymaga nawilżenia, nawet ta, która bardzo intensywnie się przetłuszcza. Przez zbyt mocne wysuszenie ilość produkowanego sebum będzie jeszcze większa. Zależność ta wynika z procesu obronnego skóry. W przypadku tłustej lub problematycznej cery warto postawić na kremy nawilżające o lekkiej i szybko wchłaniającej się formule.

Nadmierne dotykanie twarzy

To nawyk, z którym zmaga się bardzo dużo osób – czasem nawet bezwiednie twarz jest dotykana, pocierana czy drapana. Niestety ręce są skupiskiem bakterii. Dotykają różnych przedmiotów, na których znajdują się zanieczyszczenia np. pieniędzy, towarów sklepowych czy przedmiotów w miejscach publicznych. Niestety wszystko to wraz z dotykiem jest przenoszone na cerę. Źródłem bakterii jest również telefon, który tak często przykładany jest do twarzy. Warto pamiętać, aby go regularnie dezynfekować.

Brudne aplikatory do makijażu

Mowa tutaj szczególnie o pędzlach i gąbkach. Powinny być one czyszczone każdorazowo po aplikacji kosmetyku. W przeciwnym razie cały brud i bakterie, które się na nich znajdują, aplikowane są na skórę.

Wyciskanie zmian

Dlaczego nie warto tego robić? Zazwyczaj zmiany wyciskane są bez dezynfekcji skóry i dłoni co może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych. Ponadto rozsiewane są w taki sposób zmiany ropne. Pojawia się także ryzyko powstawania blizn i przebarwień w przypadku zbyt mocnej ingerencji w cerę paznokciami.

Źle dobrane kosmetyki

Aby pielęgnacja była skuteczna, ważny jest dobór kosmetyków odpowiednich do typu skóry oraz jej potrzeb. Warto skorzystać z pomocy kosmetologa, który pomoże odnaleźć się w morzu produktów dostępnych na rynku. Oceni również aktualny stan cery oraz pomoże dobrać najbardziej odpowiednią pielęgnację domową.

Brak kremu z filtrem

Bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo ważna jest ochrona SPF. Nie tylko chroni przed nadmiernym opaleniem, a w skutkach oparzeniem naskórka, ale także pozwala dłużej cieszyć się piękną i zdrową skórą, zmniejsza ryzyko przedwczesnego starzenia się cery oraz chroni przed przebarwieniami czy chorobami takimi jak np. czerniak.

Warto zastanowić się nad wyglądem wieczornej i porannej rutyny pielęgnacyjnej, aby móc wyeliminować z niej potencjalne błędy. Świadoma i prawidłowa troska o cerę to nie tylko piękna i zdrowa skóra aktualnie, ale także inwestycja w jej kondycję oraz stan na przyszłość.

Share this article:
Previous Post: Kukurydza, olej kukurydziany – wartości odżywcze, właściwości zdrowotne, zastosowanie w kuchni

July 1, 2022 - In Artykuły

Next Post: Negatywne osoby – jak sobie z nimi radzić?

July 1, 2022 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.