Nowoczesna elewacja domu – 5 ciekawych pomysłów
Elewacja to wizytówka budynku. To właśnie od niej zależy w największym stopniu to, jak nasz dom będzie się prezentował na zewnątrz. Nieestetyczna elewacja może zepsuć nawet najpiękniejszy projekt budynku, dlatego warto dobrze się zastanowić nad jej wyborem.
Jeśli nie jesteś pewien, co wybrać na pokrycie domu, aby było ono nie tylko trwałe i funkcjonalne, ale także estetyczne i oryginalne, koniecznie zapoznaj się z krótkim przeglądem najmodniejszych elewacji. To prawda, że trendy architektoniczne co jakiś czas się zmieniają, jednak wybierając uniwersalne i stonowane wykończenia można łatwo sprawić, że dom będzie elegancki i na czasie przez długie lata.
Elewacja z betonu architektonicznego
Beton architektoniczny doskonale wpisuje się w bardzo modny obecnie trend na surowe i chłodne wykończenia domów. Prostota i minimalizm królują nie tylko we wnętrzach budynków mieszkalnych, na ścianach i podłogach, ale także w dekoracjach zewnętrznych.
Płyty z szarego betonu architektonicznego będą idealnie pasować do modernistycznych brył utrzymanych w surowej i ascetycznej stylistyce. Takie płyty, przeznaczone głównie na tereny zewnętrzne, mają świetne parametry techniczne. Są bardzo wytrzymałe i trwałe. Nie straszne im urazy mechaniczne, zmiany temperatur, promieniowanie UV, czy wilgoć.
Taka elewacja nigdy nie wyjdzie z mody. W razie potrzeby można ją też łatwo odmienić. Jeśli dotychczasowa forma się znudzi, to zmiana koloru nie powinna sprawiać większych problemów.
Elewacja z płytek
Płytki elewacyjne to prawdziwy hit w branży wykańczania budynków. Sięga po nie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Takie rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet. Płytki elewacyjne są trwałe, wytrzymałe, bardzo łatwo utrzymać je w czystości, a dodatkowo dostępne są w wielu wersjach. Zastanawiasz się, jaki płytki wybrać na elewację domu? Jest kilka ciekawych opcji.
· Płytki betonowe – są one nie do odróżnienia od naturalnego kamienia, ale przewyższają go parametrami technicznymi. Są niesamowicie odporne i bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto w przeciwieństwie do wielu rodzajów naturalnego kamienia bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Ich ogromną zaletą jest także cena. Takie płytki są o wiele tańsze niż kamień naturalny.
· Płytki kamienne – kamienne płytki elewacyjne najczęściej wykonywane są z naturalnego trawertynu, piaskowca lub granitu. Są one piękne i trwałe. Cechuje je mrozoodporność i duża wytrzymałość na czynniki atmosferyczne. Nie są też zbyt podatne na zabrudzenia i niestraszna im wilgoć. Płytki kamienne dostępne są w stonowanych odcieniach takich jak brązy, beże czy szarości.
· Płytki silikatowe – są one produkowane z piasków kwarcowych i wapna. Tego rodzaju płytki stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla klasycznego tynku. Okładziny silikatowe mają wiele plusów. Są one niepalne, niepodatne na niskie temperatury i bardzo odporne na pleśnie i grzyby. Ich ogromną zaletą jest niewątpliwie także atrakcyjna cena.
· Płytki z żywic elastycznych – jednym z głównych składników takiej okładziny jest włókno szklane. Dzięki temu jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne i zachowuje niezmieniony kolor przez wiele lat. Choć ten rodzaj płytek na elewacje nadal nie jest zbyt popularny, to jednak warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem, ponieważ jest bardzo oryginalne, praktyczne i trwałe.
Elewacja z drewna
Moda na drewniane elewacje budynków trwa nieprzerwanie od wielu lat. Ten elegancki i ponadczasowy naturalny materiał wykończeniowy pasuje zarówno do nowoczesnych brył, jak i do domów utrzymanych w tradycyjnej stylistyce. Jest on dostępny w wielu interesujących wersjach. Na elewacje najlepiej sprawdzą się deski z drewna egzotycznego, które jest twarde i odporne. Nie wymaga więc wielu zabiegów ochronnych, co czyni je łatwym w pielęgnacji. Dużą popularnością na elewacje cieszy się też jesion amerykański i sosna skandynawska.
Najpraktyczniejsze są okładziny elewacyjne zaprojektowane z desek wyposażonych w pióro i wpust. Są one nie tylko piękne, ale również bardzo skutecznie ocieplają budynek.
Bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnego drewna na elewacje są deski systemowe wykonane z drewna kompozytowego. Ich powierzchnia wspaniale odwzorowuje naturalny odcień i rysunek drewna.
Elewacja z cegły
Ceglane elewacje budynków nigdy nie wychodzą z mody. Pasują niemalże do każdej bryły. Wpisują się pięknie w wiele stylów architektonicznych. Elewacja ceglana będzie pasować zarówno do nowoczesnego, jak i tradycyjnego budynku.
Dużym plusem ceglanej elewacji jest także jej wytrzymałość. Za najlepsze na elewacje uznaje się naturalne cegły klinkierowe. Są one trwałe, mrozoodporne i dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Ich barwa uzależniona jest od składu oraz czasu wypału. Cegły takie występują w różnych odcieniach koloru pomarańczowego, czerwonego, żółtego, a nawet w bieli. Elewację można wykonać także z cegieł licowych. Trzeba jednak pamiętać, że choć również są one mrozoodporne, to niestety mają nieco gorsze parametry techniczne niż cegły klinkierowe. Węższa jest też ich gama kolorystyczna.
Elewacja z blachy
Surowa minimalistyczna blacha świetnie wpisuje się w najmodniejsze trendy architektoniczne, w których królują bardzo proste, wręcz ascetyczne projekty. To rozwiązanie będzie pasować do domu w stylu minimalistycznym, modernistycznym lub industrialnym. Ogromne zalety blachy elewacyjnej to duża trwałość oraz niesamowita lekkość w porównaniu z innymi zewnętrznymi materiałami wykończeniowymi.
Do wyboru mamy różne rodzaje blachy na przykład miedzianą, stalową bądź cynkowo-tytanową. Powierzchnia blachy może być lśniąca lub matowa. Blacha elewacyjna daje bardzo dużo możliwości. Możemy na przykład połączyć ją z betonem lub drewnem elewacyjnym, dzięki czemu uzyskamy wręcz spektakularny efekt, który w dodatku będzie uniwersalny i ponadczasowy.
Inne rozwiązania
Do ciekawych rozwiązań elewacyjnych możemy zaliczyć także oryginalny gont drewniany oraz specjalne tapety elewacyjne. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza tapety, ponieważ dzięki nim możemy wykończyć dom w ekspresowym tempie. Tapety elewacyjne kładzie się naprawdę błyskawicznie. Ponadto są one drukowane na zamówienie, a więc dostępne praktycznie w każdym możliwym wzorze i kolorze. Ich powierzchnia może oczywiście imitować każdy z opisanych powyżej materiałów elewacyjnych, ale mogą też mieć bardzo oryginalne, zaprojektowane przez nas wzory, na przykład z motywami orientalnymi czy kwiatowymi. Czy tapety elewacyjne są trwałe? Zdecydowanie tak. Mają one bardzo dobre parametry techniczne. Są odporne na zmiany temperatur i uszkodzenia mechaniczne.