Ogrzewanie etażowe – wady i zalety

Jednym z najczęściej wybieranych typów ogrzewania budynków mieszkalnych jest ogrzewanie etażowe. Jest to po prostu centralne ogrzewanie oparte na jednym źródle ciepła. Jest ono rozprowadzane po całym budynku, a końcowymi elementami systemu grzewczego są znajdujące się w pomieszczeniach grzejniki. Ogrzewanie etażowe ma wiele plusów, ale są i minusy takiego rozwiązania. Warto je poznać, aby móc świadomie podjąć decyzję o wyborze rodzaju systemu grzewczego do domu. Poznaj zasadę działania ogrzewania etażowego oraz jego rodzaje.

Jak działa ogrzewanie etażowe?

Zasada działania ogrzewania etażowego jest bardzo prosta. Występuje tutaj jedno centralne źródło ciepła, od którego rozprowadzane jest ono po całym budynku. Oprócz źródła ciepła w postaci pieca lub kominka w systemie grzewczym występują takie elementy jak pompa cyrkulacyjna, przewody rozprowadzające ciepłą wodę oraz odbiorniki, czyli po prostu grzejniki (kaloryfery). Tego rodzaju instalacja jest bardzo wydajna i wygodna w użytkowaniu. Przy odpowiednim doborze pieca, jest ona także ekologiczna oraz bardzo ekonomiczna.

Przewody rozprowadzające ciepłą wodę trzeba zainstalować tak, aby docierały do wszystkich pomieszczeń, w których chcemy zainstalować grzejniki. Taką instalację trzeba porządnie zaprojektować i wykonać. Nie jest ona co prawda najtańsza, ale za to bardzo trwała i niezawodna.

Rodzaje ogrzewania etażowego

Wyróżniamy różne rodzaje ogrzewania etażowego, które różnią się źródłem ciepła oraz stosowanym do niego paliwem. Do wyboru mamy kilka różnych opcji. Piece różnią się ceną i wyposażeniem, a także nakładani pracy, jakie trzeba włożyć w ich obsługę. Od rodzaju użytego paliwa zależą też w bardzo dużym stopniu koszty ogrzewania domu. Nie bez znaczenia jest oczywiście także aspekt ekologiczny, szczególnie w kontekście zaostrzanego z roku na rok prawa ochrony środowiska.

1. Etażowe ogrzewanie gazowe

Tutaj sercem całego systemu grzewczego jest gazowy kocioł grzewczy. Tradycyjne kotły gazowe są dosyć drogie w eksploatacji, dlatego warto zdecydować się na kondensacyjny kocioł gazowy, który zużywa znacznie mniej paliwa, co przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania.

Kotły gazowe są przyjazne dla środowiska naturalnego oraz bardzo łatwe w obsłudze. Trzeba jednak pamiętać, że bezwzględnie wymagają one regularnych przeglądów i serwisowania zgodnych z wytycznymi dla instalacji gazowych.

2. Etażowe ogrzewanie elektryczne.

Tego rodzaju kotły są w pełni ekologiczne i niemalże bezobsługowe. Są też niezawodne i bardzo wydajne. Niestety mają jedną ogromną wadę – ze względu na koszty prądu ich używanie jest po prostu drogie. Z tego względu niewiele osób decyduje się na to rozwiązanie.

3. Etażowe ogrzewanie kominkowe.

W tym przypadku źródłem ciepła jest kominek, w którym palimy drewnem. Ciepło jest rozprowadzane z urządzenia do pozostałych pomieszczeń za pomocą specjalnych przewodów. Jest to ciekawe rozwiązanie, które ma też duże walory dekoracyjne. Jednak niestety tego rodzaju źródło ciepła jest dosyć kłopotliwe w obsłudze i wymaga dużych nakładów pracy, a ponadto po wygaszeniu kominka pomieszczenia w domu dosyć szybko się wychładzają.

4. Etażowe ogrzewanie węglowe.

Piece węglowe nadal funkcjonują w wielu domach. Warto jednak zastanowić się nad ich wymianą na inne urządzenie. Tego rodzaju źródło ciepła jest najbardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wymaga także dużych nakładów pracy przy codziennej obsłudze – zwłaszcza jeśli kocioł nie jest wyposażony w podajnik retortowy.

Ze względu na przepisy dotyczące ochrony środowiska ten typ kołów z roku na rok wychodzi z użycia i coraz częściej jest zastępowany nowocześniejszymi ekologicznymi rozwiązaniami.

Zalety i wady ogrzewania etażowego

Ogrzewanie etażowe to często wybieranym wygodny i skuteczny sposób na rozprowadzenie ciepła po całym budynku mieszkalnym. Ma ono wiele zalet, ale są też wady takiego rozwiązania. Zanim więc zdecydujemy się na taki system grzewczy, warto poznać jego plusy i minusy.

Zalety ogrzewania etażowego to:

  • przy wyborze odpowiedniego paliwa, koszty ogrzewania są relatywnie niskie,
  • straty ciepłą są niewielkie,
  • zyskujemy niezależność od zewnętrznego dostawcy ciepła,
  • mamy możliwość wybrania źródła ciepła,
  • możemy jednocześnie produkować ciepłą wodę użytkową.

Z kolei wady ogrzewania etażowego to:

  • dosyć wysokie koszty wykonania instalacji grzewczej,
  • musimy wygospodarować miejsce na piec,
  • piec wymaga stałej obsługi i konserwacji – najwięcej pracy będzie w przypadku pieca na paliwo stałe oraz centralnego ogrzewania kominkowego.

W przypadku ogrzewania etażowego kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego pieca. To właśnie od niego w ogromnej mierze zależą koszty eksploatacji oraz wydajność całego systemu ogrzewania. Ze względów ekologicznych aktualnie najlepszy rozwiązaniem wydają się piece gazowe, które są także proste w obsłudze, wydajne i niezawodne. Podobnie jest z piecami elektrycznymi, ale tutaj wadą są wysokie koszty prądu.

Share this article:
Previous Post: Organizacja stypy – w jaki sposób konsolacje pomagają gościom i rodzinie zmarłego po pogrzebie?

May 5, 2022 - In Artykuły

Next Post: Nowoczesna elewacja domu – 5 ciekawych pomysłów

May 5, 2022 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.