Sprzątanie po remoncie – jak usunąć plamy z farby i inne trudne zabrudzenia?

Sprzątanie po remoncie bywa trudne i pracochłonne. Choć powszechnie stosuje się zabezpieczenia przeciw zabrudzeniom na przykład w postaci folii ochronnej, to jednak nie da się całkowicie ich uniknąć. Może się zdarzyć, że na podłodze, oknie, parapecie czy płytkach podłogowych lub ściennych znajdziemy fragmenty zaschniętego tynku, farby, kleju bądź silikonu. Nie wyglądają one estetycznie, trzeba więc je usunąć.

Jeśli korzystamy z usług profesjonalnej ekipy budowlano-remontowej, wówczas pracownicy po zakończeniu prac powinni również posprzątać. Leży to w założenia dobrej praktyki budowlanej. Firmy remontowe zazwyczaj dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi, które z łatwością pozbędą się śladów farby i inne drobne plamy. Jeśli natomiast wykonujemy remont samodzielnie, to musimy sami zakupić odpowiednie środki. W wielu przypadkach pomocne okażą się również proste sprawdzone domowe środki na trudne zabrudzenia. Sprawdź, jak szybko posprzątać mieszkanie po remoncie.

Co zrobić, aby sprzątanie po remoncie było proste?

Podczas każdego remontu czy budowy powstaje sporo zabrudzeń. Nie da się ich uniknąć, ale można znacznie je zminimalizować i ułatwić sobie sprzątanie. Zwykle remont wiąże się z ogromnymi ilościami pyłu i kurzu, które mogą pochodzić ze szlifowania ścian, przycinania paneli podłogowych lub płytek. Inne zabrudzenia, które często się pojawiają to plamy z farb, lakierów, klejów czy silikonu. Tak naprawdę o sprzątaniu po remoncie powinniśmy pomyśleć już przed jego rozpoczęciem. Pamiętajmy, że dobre zabezpieczenie mieszkania sprawi, że cały proces przebiegnie szybko i sprawnie.

Najpierw wystawmy z remontowanych pomieszczeń meble. Jeśli jest to niemożliwe, wówczas odsuwa się je od ścian i ustawia wszystkie razem w centralnej części pokoju, gdzie będą najmniej narażone na zabrudzenia. Trzeba je też oczywiście okryć specjalną folią ochronną i najlepiej przykleić ją do dolnej części mebli lub do samej posadzki, aby nie dostał się pod nią pył. Folią malarską zabezpieczamy również podłogę w malowanych lub tapetowanych pomieszczeniach oraz okna. Warto także okleić nią skrzydła drzwiowe w poszczególnych pomieszczeniach. Z kolei włączniki światła czy kontakty zaklejamy szeroką papierową taśmą malarską. Wiele osób zastanawia się jak ograniczyć zapylenie podczas remontu? W praktyce jest to trudne, ale możemy znacznie sobie pomóc, sprzątając na bieżąco. Nie zostawiajmy na przykład pyłu po szlifowaniu ścian na podłodze przez kilka dni. Najlepiej zbierać go odkurzaczem już podczas trwania remontu i to nawet 2-3 razy dziennie. Dzięki temu nie będziemy roznosić pyłu i kurzu po innych pomieszczeniach. Nie będzie on też osiadał w tak dużych ilościach na ubraniach czy unosił się w powietrzu.

Sprzątanie po remoncie- jak usunąć plamy z farby i inne trudne zabrudzenia?

Sprzątanie po remoncie zawsze warto rozpocząć od porządnego odkurzania pomieszczeń. Najlepiej zrobić to dwukrotnie – najpierw przed usunięciem folii ochronnych z okien, podłóg oraz mebli, a następnie po odklejeniu folii. Następnym krokiem jest umycie podłogi, okien oraz skrzydeł drzwiowych. Na tym etapie możemy to zrobić po prostu uniwersalnym łagodnym detergentem. Później pozostaje już tylko usunięcie trudniejszych zabrudzeń, które opierają się zwykłym domowym środkom czyszczącym, czyli na przykład plam z farby lub kleju bądź pozostałości tynku. Tego rodzaju trudniejsze zabrudzenia możemy usunąć na dwa sposoby:

Sprzątanie profesjonalnymi preparatami czyszczącymi

W każdym markecie budowlanym oprócz materiałów budowlanych dostępny jest również szereg specjalistycznych preparatów chemii budowlanej przeznaczonych do sprzątania. Znajdziemy wśród nich środki uniwersalne, którymi można czyścić różne powierzchnie i różnego typu zabrudzenia. Są też specyfiki dedykowane konkretnym powierzchniom na przykład takie do profesjonalnego czyszczenia drewna czy kamienia naturalnego. Wybierzmy taki preparat, jaki odpowiada naszym potrzebom. Pamiętajmy, że z reguły są to dosyć mocno skoncentrowane środki zawierające silnie działające substancje aktywne, takie jak na przykład rozpuszczalniki, kwasy czy ługi. Dlatego należy zachować należytą ostrożność podczas ich stosowania. Nie zapominajmy o założeniu gumowych rękawiczek ochronnych. Warto zaopatrzyć się także w maseczkę i ochronne gogle. Podczas używania tego rodzaju detergentów stosujmy się do zaleceń producenta, które znajdziemy na opakowaniu preparatów. Ich nieodpowiednie używanie może się zakończyć zatruciem, uszkodzeniem skóry lub zniszczeniem czyszczonej powierzchni. Zawsze po zakończeniu usuwania plam i zabrudzeń konieczne jest dokładne zmycie środka z czyszczonej powierzchni za pomocą samej wody lub z łagodnym detergentem. Najlepiej zrobić to za pomocą ściereczki lub gąbki, którą później należy wyrzucić.

Domowe sposoby na zabrudzenia po remoncie

Niektóre zabrudzenia możemy z powodzeniem usunąć za pomocą sprawdzonych przez lata domowych sposobów. Krople z wosku i klejów usuniemy z łatwością, zamrażając je. Wystarczy po prostu przyłożyć do zabrudzenia na kilka minut kostki lodu w woreczkach. Materiał zamrozi się i skruszeje, dzięki czemu będziemy go mogli usunąć z łatwością i bez uszczerbku dla czyszczonej powierzchni. Z kolei, jeśli na ścianie pozostały ślady ołówka, którym zaznaczyliśmy poziom układania płytek lub klejenia tapety, to bez problemu usuniemy je, przecierając ścianę ściereczką nasączoną spirytusem. 

Jednym z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń jest asfalt. Plamy z niego mogą pojawić się w remontowanym lub budowanym domu, ponieważ jest on składnikiem materiałów bitumicznych używanych w procesie hydroizolacji budynków. Na szczęście możemy łatwo się go pozbyć i to bez używania środków chemicznych. Świetnym sposobem jest przetarcie zabrudzonej powierzchni ściereczką nasączoną w tłuszczu- może to być na przykład masło lub olej. Wystarczy kilka ruchów, a po nieestetycznych czarnych plamach nie będzie śladu. Po ich usunięciu pozostaje już tylko zmyć tłuszcz z czyszczonej powierzchni. Zrobimy to z łatwością przy pomocy ciepłej wody z łagodnym detergentem. Jeśli nie mamy pod ręką płynu do mycia, może to być nawet zwykłe mydło w płynie lub szampon.

Kolejnym dosyć często spotykanym zabrudzeniem remontowym są ślady zaschniętego cementu lub fug. Usuniemy je ciepłą wodą z octem w proporcjach pół na pół. Jest to także sprawdzony sposób na pozbycie się wykwitów wapiennych na płytkach klinkierowych.

Bardzo częstym problemem są także resztki farb na podłogach, meblach, szybkach okiennych czy parapetach. Idealnie byłoby usuwać je na bieżąco w trakcie remontu, ponieważ gdy farba jest jeszcze mokra, to z łatwością wytrzemy ją po prostu wilgotną ściereczką. W przypadku zaschniętych plam ślady farb możemy bardzo delikatnie zeskrobać z zabrudzonych powierzchni nożykiem do smarowania chleba – nigdy nie używajmy ostrych noży do krojenia, ponieważ będzie to skutkować porysowaniem czyszczonej powierzchni. Pozostałości farb wodnych następnie zmywamy mokrą gąbką lub ściereczką. W przypadku farb i lakierów rozpuszczalnikowych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Do ich zmycia konieczne jest zastosowanie rozpuszczalnika. Może to być na przykład benzyna ekstrakcyjna lub lakowa. Z reguły w miarę łatwy do usunięcia jest silikon. Po prostu zeskrobuje się go delikatnie nożykiem z czyszczonej powierzchni. Najczęściej jest on na tyle elastyczny, że łatwo go po prostu oderwać.

Sprzątanie po remoncie czy w nowo wybudowanym domu, wcale nie musi być trudne, mozolne i pracochłonne. Pamiętajmy, że zawsze najważniejsze jest dobre zabezpieczenie folią wszelkich powierzchni, które mogłyby ulec poplamieniu. Kolejną bardzo ważną kwestią jest sprzątanie już podczas wykonywania remontu. Może się to wydawać trudne, ale wbrew pozorom wcale ni zabierze nam wiele czasu i nie wydłuży znacząco trwania prac, gdyż świeże zabrudzenia o wiele łatwiej usunąć, niż takie już zaschnięte. Dzięki temu po zakończeniu prac nie będziemy mieć do usunięcia bardzo trudnych zabrudzeń. Nie stresujmy się sprzątaniem po remoncie. Podejdźmy do tematu spokojnie i racjonalnie. Jeśli powierzchnia domu lub mieszkania jest duża, to po prostu podzielmy pracę na kilka dni. Nie musimy uprzątnąć wszystkiego w ciągu jednego popołudnia. Jeżeli zupełnie nie radzimy sobie ze sprzątaniem lub po prostu nie mamy na nie czasu, wówczas dobrą opcją jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, która oferuje gruntowne porządki po remontach.

Share this article:
Previous Post: Stacja do uzdatniania wody w domu – jak działa i jaką wybrać?

May 5, 2022 - In Artykuły

Next Post: Skuteczne sposoby na worki pod oczami

May 5, 2022 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.