Stacja do uzdatniania wody w domu – jak działa i jaką wybrać?
Niestety jakość wody kranowej często pozostawia wiele do życzenia. Najgorzej jest w dużych miastach. Choć oczywiście woda jest w pełni przebadana i bezpieczna dla zdrowia, to jednak często jest ona po prostu bardzo twarda. Wpływa to negatywnie nie tylko na jej zapach i smak, ale również na wartości użytkowe. Twarda woda przyczynia się do osadzania się kamienia w garnkach, czajnikach na armaturze łazienkowej oraz w urządzeniach AGD takich jak pralki czy zmywarki. Powoduje to ich większą awaryjność i skrócenie żywotności.
Czy można skutecznie zapobiec negatywnemu działaniu twardej wody? Zdecydowanie tak. Jedną z najskuteczniejszych metod zmiękczania i uzdatniania wody jest zamontowanie domowej stacji uzdatniania wody. Jest to proste urządzenie, którego działanie oparte jest o złoża żywiczne oraz solankę. Poznaj tajniki działania stacji uzdatniania wody kranowej.
Twarda woda – dlaczego dobrze jest jej unikać?
Twarda woda to bardzo powszechny problem, który dotyka w szczególności mieszkańców dużych miast. Jej oznakami są między innymi szybkie pokrywanie się czajnika i armatury łazienkowej wyraźnie widocznym białym lub brązowawym trudnym do usunięcia osadem. Twarda woda ma także specyficzny smak.
Dlaczego twarda woda jest niekorzystna? Niestety osadzanie się kamienia na sprzętach AGD codziennego użytku (pralka, zmywarka, czajnik elektryczny) prowadzi do ich szybszego zużywania się, przez co posłużą nam o wiele krócej. Twarda woda wpływa także negatywnie na smak i wygląd napojów i potraw. W herbacie na przykład powoduje powstawanie widocznego osadu.
Kamień w wodzie nie jest także sprzymierzeńcem naszego zdrowia i urody. Twarda woda wysusza skórę i może nasilać już istniejące choroby skórne takie jak egzema, łuszczyca czy trądzik różowaty. Wpływa ona też negatywnie na kondycję włosów, powodując ich łamanie się i płowienie koloru.
Dlatego, jeśli nasza woda kranowa jest twarda, warto pomyśleć o instalacji domowej stacji uzdatniania wody. Takie urządzenie zamienia nadmiar jonów wapnia i magnezu w twardej wodzie na nieszkodliwe jony sodu. Koszt jego instalacji wynosi około 2 tysięcy złotych.
Jaką stację do uzdatniania i zmiękczania wody domowej wybrać?
Do wyboru mamy stacje uzdatniania wody kilku różnych firm. To, na jaką się zdecydujemy, to już nasza indywidualna decyzja. Dokonując wyboru, zwróćmy jednak uwagę na kilka ważnych kwestii takich jak:
- certyfikaty jakości oraz bezpieczeństwa, jakie posiada urządzenie,
- wydajność,
- wielkość złoża żywicznego – trzeba ja dobrać do poziomu twardości wody w domu oraz do jej zużycia,
- programator oraz łatwość obsługi – wybierzmy takie urządzenie, które jest łatwe w obsłudze i wyposażone w intuicyjny programator, aby jego użytkowanie było przyjemnością.
Jak działa sól do uzdatniania wody i jaką wybrać?
Kluczowym elementem każdej stacji uzdatniania wody jest sól. Solanka jest bowiem niezbędna do regeneracji złoża żywicznego w urządzeniu. Poziom soli w zbiorniku stacji sprawdza się raz w tygodniu i w razie potrzeby uzupełnia. Nie powinno się dopuszczać do spadku jej poziomu poniżej 1/3 zbiornika, ponieważ wtedy żywica nie będzie mogła się odpowiednio regenerować i urządzenie po prostu przestanie działać.
Wiele osób zadaje sobie pytanie czy w razie potrzeby można wsypać do stacji uzdatniania wody zwykłą sól kuchenną? Niestety nie. Sól przeznaczona do tego typu urządzeń różni się składem i właściwościami. Konieczny jest zakup odpowiedniego preparatu, najlepiej tego, który poleca producent naszej stacji uzdatniania wody. Sól taka jest dostępna w blokach, granulkach oraz pastylkach.
Za najlepszą uważa się tą w pastylkach, ponieważ nie zbija się ona w bryły i jest bardzo wydajna. Sól w tabletkach nie jest droga. Za 25 kg takiego preparatu zapłacimy między 25 a 40 złotych.
Jeśli zdecydujemy się na zakup soli w granulkach, to zwróćmy szczególną uwagę na konserwację i czyszczenie zbiornika na sól. Przy cotygodniowym sprawdzaniu jej poziomu, zobaczmy, czy sól na dnie zbiornika nie uległa zbryleniu. Jest to niepożądane, gdyż zbrylona sól tworzy tak zwany most solny nad wodą i nie dociera do złoża żywicznego. Jeśli pojawi się taki problem, wówczas trzeba rozbić most solny za pomocą kijka. Warto też regularnie czyścić zbiornik, aby zapobiec pojawianiu się tego problemu w przyszłości.
Sole do uzdatniana wody dostępne są w każdym markecie budowlanym. Zanim zdecydujemy o zakupie soli, pamiętajmy, że nie każdy preparat sprawdzi się w każdej stacji uzdatniania wody. Sprawdźmy więc najpierw, jaką formę soli zaleca producent naszej stacji. To, czy kupimy sól w tabletkach, bloku czy granulkach wcale nie jest obojętne.
Ponadto zwróćmy uwagę na to, by sól do uzdatniania wody była dobrej jakości. Wybierajmy tylko produkty sprawdzonych producentów. Nie warto kupować na przykład bardzo tanich tabletek soli na aukcjach internetowych. Jeśli sól zostanie źle wyprodukowana i jest na przykład zbyt wilgotna lub kiepsko sprasowana, to może ona rozsypać się w pojemniku stacji do uzdatniania wody i spowodować zatkanie urządzenia.