Jak wykończyć schody betonowe deskami – instrukcja krok po kroku

Schody betonowe w domu to bardzo często wybierane rozwiązanie. Ich wykonanie jest łatwe i niedrogie. Takie schody są też bardzo praktyczne ze względu na swoją dużą trwałości i wytrzymałość na uszkodzenia. Można z nich bez obaw korzystać już na etapie budowy oraz wykańczania domu wnosząc materiały budowlane na piętro. Nie trzeba się martwić, że powierzchnia schodów ulegnie zabrudzeniu czy zniszczeniu, ponieważ beton można łatwo wyczyścić, a poza tym schody zostaną wykończone okładziną dopiero po zakończeniu większości prac w budynku.

Sposoby na wykończenie schodów betonowych

Świetnym sposobem wykończenia schodów betonowych jest położenie na nich okładziny z drewna. Dzięki temu schody nabiorą eleganckiego wyglądu, a także będą ciepłe i przyjemne w użytkowaniu. Mocowanie desek do tego rodzaju schodów nie jest trudne. Trzeba jednak wiedzieć, jak dobrze wykonać tę pracę, aby schody nie tylko pięknie się prezentowały, ale przede wszystkim były stabilne i bezpieczne, a także nie skrzypiały. Sprawdź, jak położyć drewnianą okładzinę na betonowych schodach.

Jakie drewno wybrać na okładzinę schodów betonowych?

Schody betonowe możemy wykończyć drewnem litym bądź klejonym. Na okładzinę schodów nie nadają się jednak panele podłogowe oraz klepki parkietowe. Okładzina na schodach będzie pokrywać stopnice, podstopnice oraz cokoły. Aby schody nie niszczyły się i służyły nam jak najdłużej, wybierzmy dobrej jakości twarde i wytrzymałe oraz odporne na ścieranie gatunki drewna. W największym stopniu zużywają się stopnice, po których codziennie chodzimy, dlatego tak ważne jest wykonanie ich z tych najtwardszych gatunków drewna. Mogą to być na przykład:

  • buk,
  • dąb,
  • drewno egzotyczne,
  • jesion.

Podstopnice oraz cokoły możemy oczywiście wykonać z tego samego drewna, ale jeśli chcemy nieco zmniejszyć koszt okładziny schodów, to z powodzeniem możemy tutaj skorzystać również z nieco mniej odpornych na ścieranie gatunków drewna drzew iglastych jak sosna oraz świerk.

Jak wykończyć schody betonowe deskami – instrukcja krok po kroku

Wykończenie schodów okładziną drewnianą nie jest trudne. Jeśli mamy już doświadczenie w pracach remontowo-budowlanych, to z powodzeniem wykonamy je samodzielnie. Zrobimy to w 4 prostych krokach.

Krok 1: przygotowanie powierzchni schodów oraz drewna na okładzinę.

Przed rozpoczęciem montażu elementów drewnianej okładziny schodów musimy odpowiednio przygotować ich powierzchnię. Przede wszystkim powinna ona być czysta i sucha. Trzeba więc usunąć wszelkie betonowe odłamki oraz porządnie odkurzyć schody. Warto również usunąć z nich wszelkie plamy, zwłaszcza te tłuste. Na koniec całe schody myjemy wodą z delikatnym detergentem. Do klejenia okładziny możemy przystąpić, gdy ich powierzchnia całkowicie wyschnie. Oczywiście trzeba także przygotować drewno do montażu. Przycinamy je według potrzeb, a następnie odkurzamy je suchą lub lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry.

Krok 2: przygotowanie kleju.

Drewnianą okładzinę schodów możemy zamocować na klej lub na rozprężoną piankę poliuretanową o dużej sile wiązania. Wybrany materiał klejący nanosimy równomiernie na betonową powierzchnię schodów warstwą o grubości zalecanej przez producenta preparatu.

Krok 3: mocowanie okładziny drewnianej na schody.

Przyklejanie stopnic, podstopnic oraz cokołów nie jest trudne. W podstopnicach od spodu znajdziemy specjalne wpusty. Z kolei górne krawędzie podstopnic to wyprofilowane pióra. Oba te elementy stabilnie łączą się ze sobą, dzięki czemu ich montaż nie nastręcza trudności. Pióra podstopnic wchodzą po prostu w wyfrezowane w stopnicach wpusty. Trzeba jedynie pamiętać, że wpusty te musimy uprzednio posmarować klejem montażowym. Układając okładzinę, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej szerokości okładziny dylatacyjnej.

Na koniec dokonujemy montażu kołków. Przez przyklejone drewniane stopnice musimy nawiercić w betonie głębokie otwory. Wkładamy do nich kołki rozprężne i dobrze wszystko dokręcamy. Teraz pozostaje już tylko na otwory nałożyć drewniane nakładki posmarowane na obwodzie klejem.

Krok 4: wykończenie drewnianej okładziny schodów.

Tak położoną drewnianą okładzinę trzeba już tylko wykończyć. Najlepiej poczekać z tym, aż klej całkowicie wyschnie. Następnie wyrównujemy powierzchnię drewna przy pomocy papieru ściernego. Najpierw korzystamy z takiego o większej gradacji, a później o mniejszej. Zwróćmy szczególną uwagę na dokładne zrównanie zaślepek po kołkach z powierzchnią stopnic. Jest to bardzo ważne dla wygody oraz bezpieczeństwa korzystania ze schodów.

Gdy powierzchnia naszych schodów jest już wyrównana, trzeba odkurzyć ją z pyłu, a następnie polakierować. Pracę kończymy osłonięciem szczeliny dylatacyjnej listwą cokołową.

Czy warto wybrać schody betonowe?

Schody betonowe z wykończeniem drewnianym są łatwe w montażu. Nietrudno też więc znaleźć specjalistów, którzy je wykonają. Również koszt takiej pracy nie będzie wysoki w porównaniu do kosztu wykonania schodów innymi technikami. Zdecydowanie warto więc rozważyć taką opcję, jeśli nasz budżet jest napięty. Ponadto schody betonowe są naprawdę bardzo trwałe i odporne. Przetrwają długie lata. Zużywanie się drewnianej okładziny schodów z czasem to naturalny proces, jednak i ona będzie służyć nam długo. Łatwo jest też wymienić okładzinę na nową, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Share this article:
Previous Post: Jak wykonać lekki letni makijaż, który nie obciąży skóry w czasie upałów?

May 31, 2022 - In Artykuły

Next Post: Jak zadbać o męża?

May 31, 2022 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.