Jak zorganizować wyprowadzkę w trudnym momencie życia?

Każdy dorosły człowiek przynajmniej raz w życiu doświadczył przeprowadzki w trudnym czasie. Kiedy dodatkowy stres następuje w trakcie tak poważnej zmiany w życiu, jak separacja, rozwód, śmierć lub kryzys finansowy, ruch może być punktem przełomowym. Wiele osób czuje się przyparta do muru, kiedy wbrew sobie musi nagle zmienić nie tylko swoje życie, ale również miejsce zamieszkania. Jeśli znajdziesz się w tej sytuacji i musisz się przenieść, oto kilka wskazówek, aby pomóc Ci przejść przez ten niezwykle trudny czas. Pamiętaj, że przeprowadzasz się nie tylko do nowego domu, ale także do nowego etapu w życiu – to Twoja szansa na świeży start!

Czy warto pozbywać się nieużywanych skarbów – segregacja przedmiotów 

Zwykle idealnym rozwiązaniem podczas przeprowadzki będzie dokładna ewaluacja wszystkich posiadanych przedmiotów. Warto pozbywać się wtedy wszystkiego, co nie było używane w ciągu ostatniego roku. Pomoże to zminimalizować ilość rzeczy, które będzie trzeba przenieść. Dla osób przechodzących przez traumę emocjonalną i przeprowadzkę sugerujemy natomiast coś zupełnie odwrotnego. Gdy w grę wchodzą trudne emocje, nasze osobiste skarby mają tendencję do pocieszania i podtrzymywania nas na duchu – dzięki nim, czujemy się bardziej bezpiecznie. Zwłaszcza gdy nasze życie drastycznie się zmienia. Zachowaj wszystko, co pomaga Ci czuć się dobrze. Jeśli masz trudności z podjęciem decyzji, czy coś zatrzymać, czy nie, spakuj to i podejmij decyzję w później, gdy będziesz gotowy. Zrób to, co musisz zrobić, aby przejść przez tą sytuację.

Staraj się nie podejmować pochopnych decyzji

Chociaż dobrze jest słuchać swoich uczuć, wyrzucenie zmywarki, ponieważ twój były partner kupił ją na rocznicę, może nie mieć za dużo ekonomicznego sensu. Zanim wyrzucisz wszystko, co wiąże się ze złym wspomnieniem (odwrotność pierwszej wskazówki), cofnij się i zastanów, czy jest to coś, bez czego możesz funkcjonować. Jeśli odpowiedź brzmi “nie”, spróbuj na razie jedynie schować dany przedmiot, powstrzymaj się od wizyty na śmietniku. Nie podejmuj decyzji w złości. Zazwyczaj takie przemyślenia nie kończą się dobrze. Jeśli jednak nie możesz znieść patrzenia na coś, bo wywołuje to trudne emocje i wiesz, że czułbyś się lepiej, gdyby to zniknęło z Twojego życia, to jak najbardziej sprzedaj to, oddaj lub wyrzuć.

Poproś o pomoc

Nasza duma może czasami stanąć na przeszkodzie, sprawiając, że czujemy, iż powinniśmy być w stanie poradzić sobie sami. Przeprowadzka jest jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobisz; przejście do nowego życia będzie jeszcze trudniejsze. Nie wstydź się więc prosić o pomoc. Ludzie wokół ciebie często czują się tak bezradni, gdy widzą, jak się zmagasz, że poproszenie ich o zrobienie czegoś dla Ciebie może sprawić, że poczują się użyteczni. 

Tak więc, jeśli potrzebujesz pomocy przy pakowaniu lub sortowaniu rzeczy czy szukasz opiekunki do dziecka, zapytaj swoich przyjaciół, rodzinę i sąsiadów. Jeśli masz problemy z podjęciem decyzji o przeprowadzce lub o wyborach, których masz dokonać, porozmawiaj z przyjacielem lub terapeutą, kimś, kto ma na uwadze Twoje najlepsze interesy. Profesjonalna pomoc może być bardzo potrzebnym wsparciem w takich chwilach – łatwiej będzie im wyjaśnić Twoją sytuację i pomóc Ci podjąć trudne decyzje.

Więcej wyrozumiałości dla siebie

Rozpoczęcie nowego życia jest wyczerpujące emocjonalnie i fizycznie. Bądź dla siebie dobry w tym czasie. Jeśli jesteś zmęczony, prześpij się; jeśli chcesz mieć czas sam na sam, daj go sobie. Idź na masaż, zrelaksuj się, obejrzyj film lub dwa, nawet jeśli czujesz, że jest zbyt wiele do zrobienia. Dając sobie to, czego potrzebujesz, łatwiej będzie Ci wydobrzeć emocjonalnie. Pamiętaj, że jeśli jesteś zmęczony i wyczerpany, to jest to normalne. To część procesu, więc nie bądź dla siebie zbyt wymagający, poproś o pomoc i porozmawiaj z kimś. Weź głęboki oddech, przytul swoje dzieci i pomyśl, że życie stanie się lepsze – potrzebujesz tylko czasu.

Share this article:
Previous Post: Te 7 codziennych rytuałów przygotuje Cię na sukces

December 13, 2022 - In Artykuły

Next Post: Czym jest samorozwój i osobisty rozwój?

February 12, 2023 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.