Te 7 codziennych rytuałów przygotuje Cię na sukces

Wszyscy chcemy żyć jak najlepiej, ale często napięte terminy, obowiązki i zmęczenie stają na drodze do tego celu. Stworzenie zestawu codziennych czynności dla ciała i umysłu może pomóc Ci pozostać na dobrym kursie ku produktywnym dniom bez względu na okoliczności i ilość pracy. Od ćwiczeń, przez medytację, po jakościowy czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi — prozdrowotne rytuały mają duży wpływ na stan fizyczny i emocjonalny. Zbyt często niestety te ważne części życia są postrzegane jako niepotrzebne pozycje, które piętrzą się na liście rzeczy do zrobienia. Na szczęście prosta zmiana sposobu myślenia i ponowne ustalenie priorytetów swojego rozwoju może sprawić naprawdę dużą różnicę i pomóc Ci w pełni wykorzystać każdy dzień Twojego życia.

Zastanów się, jak będzie wyglądał Twój kolejny dzień

Niektóre poranki mogą być trudne do znalezienia motywacji i siły woli, aby nawet wstać z łóżka. Jednak wchodząc w nawyk projektowania swojego dnia, np. tworząc listę rzeczy do zrobienia, eliminujemy trudność z przypomnieniem sobie, co trzeba zrobić później, gdy poziom naszej energii spadnie. Weź więc swój kalendarz lub pamiętnik i zapisz, co chcesz osiągnąć tego dnia – uszereguj zadania od najważniejszego do najmniej pilnego. Nawet jeśli nie uda Ci się zrobić całej listy w jeden dzień, to zrealizujesz to, co ważne, a to sprawi, że poczujesz się świetnie!

Aktywność fizyczna

Bez względu na to, jak banalnie to brzmi, ćwiczenia sprawią, że poczujesz się znacznie lepiej. To prawda, że jeśli jesteś wyczerpany, ostatnią rzeczą na Twojej głowie jest trening, ale faktycznie ruch da Ci więcej energii. Nie musisz robić sesji Crossfit – ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak spacer, jazda na rowerze lub joga, będą świetnymi opcjami.

Prowadź dziennik

Zapisywanie swoich myśli każdego dnia pomoże Ci określić, jak czujesz się w swoim życiu, a także pomoże Ci zarządzać niepokojem, zmniejszyć stres i poradzić sobie z negatywnymi myślami. Nie musisz wcale pisać przez godzinę — kilka minut dziennie zdecydowanie wystarczy.

Niektórzy lubią prowadzić internetowy pamiętnik w formie bloga, który mogą czytać przyjaciele i rodzina, aby nie musieć w kółko odpowiadać na te same pytania. Inni wolą prowadzić prywatny, ręcznie pisany dziennik, który pozwala im wyrażać swoje myśli bez ryzyka, że inni je zobaczą. Wybierz format, który jest dla Ciebie najlepszy i zacznij pisać! A jeśli wypełnianie kilku stron każdego dnia brzmi stresująco, uprość to, aby dopasować do swoich potrzeb – nawet napisanie jednego zdania o tym, jak się czujesz każdego ranka, jest ważnym pierwszym krokiem w rozwoju tego zdrowego nawyku.

Włącz się w grupę wsparcia

Znaczenie posiadania wsparcia społecznego nie może być niedocenione, więc poświęć trochę czasu rano, aby połączyć się z kimś każdego dnia. Może to być członek rodziny lub przyjaciel, terapeuta lub ktoś, komu ufasz. Być może wystarczy wykonać telefon, napisać SMS-a lub spotkać się rano z bliską osobą na śniadanie. Korzyści płynące z formalnego i nieformalnego wsparcia społecznego pomagają zmniejszyć lęk, stres, zmęczenie i ból, a także poprawić samoocenę, poczucie kontroli i nastrój.

Zwiększ swoją kreatywność

Musisz zadbać o prawą półkulę mózgu, bo to ona jest podstawą Twojej kreatywności. Każdego ranka poświęć trochę czasu na kreatywne przedsięwzięcia, które sprawiają, że czujesz się żywy – takie jak na przykład pisanie książki lub doskonalenie swoich umiejętności muzycznych. Znalezienie motywacji do uprawiania tej twórczej rozrywki po długim dniu pracy jest wyzwaniem. Kiedy kusi cię, by poczekać do powrotu do domu wieczorem, powtarzaj tę mantrę: “jeśli to musi się stać, to musi się stać najpierw”. Ponadto, ćwiczenie czegoś, co kochasz, od razu pomaga odwrócić uwagę od codziennego stresu i ustawia pozytywny ton na dzień.

Zwróć uwagę na to, co jesz

Chociaż nie ma jednej uniwersalnej diety, ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co dajesz swojemu ciału. Kiedy tworzysz poranny rytuał przygotowywania celowych posiłków i skupiasz się na składnikach odżywczych, których potrzebuje Twój organizm, zapewniasz sobie również odpowiedni rodzaj energii, który pomoże Ci przetrwać resztę dnia.

Na przykład osoby cierpiące na nowotwór potrzebują diety zawierającej dużo owoców, warzyw i pełnych ziaren, które są bogate w fitochemikalia, przy jednoczesnym ograniczeniu tłuszczów nasyconych i unikaniu żywności peklowanej, marynowanej lub wędzonej — i oczywiście nie powinny też pić alkoholu.

Zrelaksuj się przed pójściem spać

Nie da się tego obejść – kluczem do dobrego dnia, dobrego nastroju i dobrego zdrowia jest dobry sen. Oznacza to, że część twojego porannego rytuału zaczyna się już noc wcześniej — a o tym nie wolno zapominać, jeśli chce się czerpać radość z codziennego życia i osiągnąć sukces!

To, na jaką porę ustawiasz alarm każdego dnia rano, jest również bardzo ważne. Warto wcześniej wieczorem zaplanować porę wstawania i przygotować swoje otoczenie na kolejny poranek. Aby dobrze się wyspać, trzeba się w nocy zrelaksować. Zadbaj o higienę snu i zostaw telefon poza sypialnią lub włącz tryb samolotowy, aby zapewnić sobie spokojną noc bez zakłóceń.

Share this article:
Previous Post: Pieniądze – historia środków płatniczych i sposoby na zarobek

December 13, 2022 - In Artykuły

Next Post: Jak zorganizować wyprowadzkę w trudnym momencie życia?

December 13, 2022 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.