Czy metoda OMO zawsze musi wyglądać tak samo i czy należy ją bezwzględnie stosować?

Kiedy postanawiamy przyłożyć się do pielęgnacji włosów i zaczynamy szukać informacji, jak przywrócić im zdrowy wygląd, trafiamy na metodę OMO. Kryjące się pod skrótem odżywienie – mycie – odżywienie daje bardzo dobre efekty i często można spotkać się ze zdaniem, że jest to jedyna słuszna droga – ale czy na pewno?

Dla kogo dobra jest metoda OMO?

Mycie włosów bazujące na dwukrotnym użyciu odżywki oraz umyciu skóry głowy delikatnym szamponem doskonale sprawdza się w przypadku włosów o wysokiej lub średniej porowatości, a także włosów, którym brakuje nawilżenia lub odżywienia. Bardzo polecana jest przez osoby z włosami kręconymi, które dzięki takiej pielęgnacji mniej się puszą, a ich skręt staje się bardziej zdefiniowany.

Metoda OMO zazwyczaj zauważalnie poprawia stan włosów, jednak nie jest lubiana przed wszystkie osoby. W przypadku włosów niskoporowatych zastosowanie dwóch odżywek czy masek najczęściej powoduje przeciążenie włosów, które w efekcie stają się przyklapnięte oraz szybciej się przetłuszczają. Również w przypadku włosów o innej porowatości może okazać się, że nie odpowiada im akurat ta konfiguracja kosmetyków.

Czy metodę OMO można modyfikować?

Oczywiście. Choć najczęściej podaje się tylko schemat oparty na nałożeniu odżywki na długość włosów, dokładnym oczyszczeniu skóry głowy delikatnym szamponem oraz nałożeniu odżywki na długość włosów, wśród osób interesujących się świadomą pielęgnacją można spotkać wiele wersji tej metody. Pielęgnacja powinna być przede wszystkim dostosowana do potrzeb oraz preferencji naszych włosów. Dlatego, jeżeli tylko nadal będziemy starać się zachować równowagę PEH, samą metodę OMO możemy modyfikować do woli. Nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby o włosach cienkich oraz niskoporowatych ograniczyły ją do MO lub nawet OM, jeśli czują, że pełne OMO to dla nich za dużo. Można także spotkać się ze stosowaniem metody OOM lub MOO. Ta ostatnia może się szczególnie sprawdzić u osób o włosach mocno przetłuszczających się, stylizowanych za pomocą żeli lub wygładzanych silnymi silikonami. W takich przypadkach włosy również na długości mogą potrzebować mocniejszego oczyszczenia, którego odżywka nie jest nam w stanie zapewnić.

Świadoma pielęgnacja włosów nie powinna opierać się na sztywnych wytycznych, ale przede wszystkim na naszym doświadczeniu. Tak jak równowaga PEH w przypadku każdych włosów wygląda nieco inaczej, ponieważ mają inne zapotrzebowanie na konkretne składniki, tak i metodę mycia i pielęgnacji powinno się dostosować do tego, co naszym włom wyraźne służy.

Share this article:
Previous Post: Czy lepiej brać prysznic rano czy wieczorem?

May 31, 2022 - In Artykuły

Next Post: Czy on mnie kocha? Po czym to poznać? Sprawdź!

May 31, 2022 - In Artykuły

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.